Jak se vyznat ve světě pilníků
Přírodní, gelové nebo akrylové? Dokonalému designu nehtů předchází poctivá příprava, ke které potřebujete najít kvalitního pomocníka. Svět pilníků je plný různých typů a tvarů, jak se v nich tedy vyznat?
Pryč jsou doby, kdy jsme se spoléhali pouze na práci s kovovým pilníkem. I když nejste profesionál, můžete si vykouzlit manikúru a pedikúru jako ze salonu. Ať už si chcete nehty zastřihnout, nebo jen vyleštit, vybírejte pečlivě.
Základní rozdělení pilníků
Pilníky

Kovové - klasické, ale ne tak šetrné k povrchu nehtů. Přestože jsou kovové pilníky odolné, jejich povrch může narušit jemnou strukturu nehtové ploténky. Díky tomu mohou být náchylné k štěpení a praskání. Pokud se jich nemůžete vzdát, pořiďte si variantu s jemnějším brusným povrchem.
Skleněné (tzv. křišťálové) - naprostý favorit pro precizní úpravu přírodních nehtů. Skleněné pilníky na nehty jsou "pány" mezi výše zmíněnými nástroji. Splňují přísné hygienické normy, navíc vypadají luxusně a hodí se do každé kabelky. Musíte s nimi však zacházet opatrně, protože jsou poměrně křehké.
Papírové - oblíbené, cenově dostupné a flexibilní. S tímto typem pilníku můžete pracovat na přírodních i umělých nehtech. Poměrně snadno se čistí, a pokud zvolíte správnou zrnitost, prokáží vám skvělou službu.
Brusky na nehty - o úroveň výš jsou brusky, které lze použít jak na přírodní nehty, tak na odstranění gelových či akrylových nehtů nebo nehtové kůžičky. Bruska potěší různými funkcemi. Pro přírodní nehty zvolte jemnější nástavec.
Leštičky

Zdravě vypadající nehty s leskem bez použití jakéhokoli přípravku? S leštičkou je to hračka. Práci zvládnou i úplní začátečníci. Nabízíme oboustranné, čtyřstranné a dokonce i sedmistranné leštičky - každá strana je barevně odlišena a obsahuje číselné pořadí, ve kterém byste měli při úpravě nehtů postupovat.
Brusné bloky

Brusný blok (tzv. buffer) s měkkým pěnovým jádrem je vhodný k broušení přírodních nehtů před aplikací tipů, ale také po odstranění umělých nehtů.
Tvary pilníků
- rovné - vhodné pro tvarování a zkracování nehtů
- oválné - ideální pro pilování spodní části nehtu
- banánový - zahnutý tvar zajišťuje, že se dostanete i do hůře přístupných míst (kůžička, nehtová ploténka)
- půlměsíc - univerzální (kombinace banánového a rovného tvaru)
Jak rozluštit čísla na pilnících

Při výběru pilníku na nehty byste měli věnovat pozornost také výběru správné zrnitosti. Jistě jste si všimli nenápadných čísel umístěných na brusné ploše. K čemu vlastně slouží? Obecně platí, že čím vyšší číslo na pilníku, tím jemnější zrnitost. Naopak čím nižší číslo, tím hrubší zrnitost na pilníku.
- 80 - hrubý pilník, který se používá k odstranění silných vrstev gelu, akrylu nebo polygelu.
- 100 - hrubší pilník vhodný k odstraňování modeláže, ideální také k broušení nerovností při prodlužování nehtů.
- 180 - středně jemný pilník používaný jak k modeláži pro "vyhlazení" nehtů (aby v obroušeném materiálu nezůstaly velké rýhy), tak k odstranění umělých nehtů pro zbroušení tenké vrstvy
- 240 - jemný pilník vhodný pro práci na přírodních nehtech a pro zdokonalení broušené modeláže. Jemné pilníky jsou vhodné i pro slabé nehty, které mají tendenci se často štěpit. Tyto pilníky nepoškozují nehty.
Čištění a dezinfekce pilníků na nehty
Pokud chcete, aby vám pilníky vydržely déle, musíte se o ně dobře starat. Mezi jednotlivými zrnky na brusném povrchu se usazuje prach, který snižuje kvalitu následné práce. Nejprve pilník důkladně očistěte kartáčkem, opláchněte jej v teplé vodě a nechte jej uschnout na ručníku. Nakonec jej můžete vydezinfikovat.